ברוכים הבאים למורינגה ישראל

חברה להפצת מורינגה אורגנית

מורינגה ישראל גדלה בישראל בפיקוח אורגני

SINCE-2008

 "כי האדם עץ השדה"

אודותנו-

אנו שמחים ומודים על כך שהגעתם אלינו, מאחלים לכם קריאה מהנה וזמינים עבורכם לכל שאלה.

בשטחי החקלאות לאורך נחל אלכסנדר, בחרנו להקים את מטעי המורינגה. רחוק ככל שאפשר מגידולים קונבנציונאלים המרוססים בעקביות וללא תשומת לב לסביבה.

מטרתנו העיקרית, להפיץ את סגולותיה הרבות של המורינגה, להגביר את המודעות והשימוש בה ולשאוף שלכל אחד יהיה לפחות עץ אחד בבית לשימושו האישי. לאחר שנים של השקעה וההתמדה במטרתנו, המודעות והחשיפה לעץ המורינגה הולכת ועולה, אנו מברכים על כך.

עיקר החשיפה לנפלאות העץ הינו בשל התנסות אישית של לקוחות רבים והמלצותיהם, אנו מודים על כך.

לצד כל אלה המחקרים הרבים  שנעשים על עץ המורינגה חושפים תוצאות מדהימות. ניתן למצוא לכך תיעוד  בספרות המדעית ואף פרסומים רבים ברשת האינטרנט. למרות זאת המידע אודות המורינגה בעברית לוקה בחסר ולכן הצבנו לעצמנו יעד להפצת המידע בעברית. קיבלנו רשות ממספר חוקרים לתרגם את מאמריהם לעברית וניתן לצפות בהם באתרנו.

מניסיוננו הרחב בגידול המורינגה לפי שיטת גידול אינטנסיבי, ניתן לראות כי כשאומרים מקסימום יבול למינימום שטח הכוונה בהחלט למורינגה. לאור בירואי יערות במדינות עולם שלישי לטובת גידולי מרעה ותבואות הבנו שאם המודעות למורינגה תגדל ותיושם במספוא וכמזון בסיסי לאדם, כך יופסק הצורך בשטחים חדשים ובבירואה יערות למטרה הנ"ל.

באתר זה תוכלו ללמוד על צמח המורינגה ונפלאותיו הרבות.

החברה להפצת מורינגה שמה לעצמה מטרה לגדל את המורינגה גידול טבעי, ללא ריסוסים כלל, גם כאלה שמורשים בחקלאות האורגנית מתוך אמונה שלמה שמורינגה, אם אינה טבעית, אז לא לצורכה כלל.

מטרתנו-

מטרתה של החברה היא להפיץ את גידול המורינגה ואת המודעות לגידול זה. גידול אינטנסיבי של עץ זה עשוי לשפר את תזונת האדם ובריאותו ולאפשר לצמצם את שטחי הגידול החקלאיים בעולם.

נשמע תמוה? ננסה להסביר!

מורינגה בגידול צפוף בתנאים טרופיים עם דישון והשקייה, יכולה להניב כשישים טון של עלים וגבעולים לדונם בשנה.
(ראה מאמרם של פוידל מאקאר ובקר 2001 Foidl Makkar and Becker באתר זה).

ספק אם קיים עוד צמח שניתן להפיק ממנו סדרי גודל כאלה של מזון איכותי. גידולי המזון העיקריים הנהוגים כיום, אורז, חיטה, שעורה, תפוחי אדמה, קסבה, יאם, תירס סורגום ואחרים, נותנים יבולים קטנים משמעותית ורובם באיכות תזונתית ירודה יחסית. שינויי הרגלי החקלאות והתזונה ע”י גידול מורינגה אינטנסיבי ושימוש במורינגה בתפריטים היומיים שלנו, יוכלו במשך הזמן, לאפשר ניצול של פחות שטחים לחקלאות ובכך לאפשר יותר שטחים לשמירת טבע.

בניקרגואה, בעלת האקלים הטרופי, פותחה שיטת גידול צפופה עם השקיה ודישון של מורינגה. הזריעה נעשתה בצפיפות של 10*10 ס”מ שמהווה סדר גודל של 100,000 עצים לדונם. צפיפות כזאת מתאימה בד”כ לגידולי דגניים. הקציר התבצע כל 30 – 40 יום. היבול השנתי הממוצע של גידול המשך ארבע שנים היה 58 טון עלים וגבעולים לשנה. נתונים אלה מדהימים והתעורר הצורך לאמת אותם. ניסיונות הגידול הצפוף הראשוניים שנערכו במרכז הארץ ובדרומה לא היו מוצלחים, לפיכך ב- 2006 נסעתי לדרום הודו כדי לבדוק את הייתכנות של יבול כה גבוה בתנאים טרופיים. בחווה שנמצאת באזור מדוריי בטמיל נדו-הודו, נזרע שטח של כדונם ונדגמו מספר מטרים רבועים לאחר 45,60,76 ימים מהזריעה. השדה הושקה בהצפה, הצימוח בחלקה לא היה אחיד. בדגימות שנלקחו לאחר 76 יום נמצא כי באזורים הטובים ביותר נקצרו 5.5 ק”ג של עלים וגבעולים ממטר מרובע. מה שאימת את העובדה שלמורינגה פוטנציאל יבול גבוה במיוחד.

מרבית החקלאים בארץ, אליהם פנינו לגדל מורינגה לא נענו לאתגר. מתוך הבנה שכדי למשוך חקלאים לגדל, חייבים לגדל ובהצלחה, נרשמנו ב-2008 כחברה והתחלנו לגדל מסחרית, כגידול אורגני במושב בכפר חיים בעמק חפר.

במספר בתי ספר חקלאיים נערכים עבודות גמר של התלמידים על מורינגה, כמו: כדורי, עין שמר, מעגן מיכאל, בן שמן, ושובל. אולי אלה ידרבנו עוד חוקרים באוניברסיטאות להתרכז יותר בפוטנציאל הגלום בצמח זה. המטרה העיקרית שלנו כיום היא לפתח גידול מתועש, זאת משום שעבודת ידיים בארץ מאד יקרה וכדי שהגידול יהיה כלכלי חייבים לתעש אותו באמצעות מיכון. המורינגה כמעט ואינה מוכרת בכל הארצות המפותחות, זה נובע מהאקלים בארצות אלה, יש בהן מעט מקומות שבהן ניתן לגדל את המורינגה כצמח רב שנתי, אך אם למשל יגדלו מורינגה בצורה אינטנסיבית בדרום ארה”ב, או באוסטרליה והציבור המערבי יתחיל לצרוך אותה, זה גם ימריץ את הגידול בעולם השלישי, גם לצרוך וגם לייצא. מה גם שגידול מורינגה כצמח עונתי רק בחודשים החמים עשוי להיות כלכלי.

במסגרת קידום המורינגה, נמכרים ספרים על הנושא, מוצגים באתר מאמרים, ומובאים גם תרגומי מאמרים. בנוסף לכך נמכרים מוצרי מורינגה: תוספי מזון וקוסמטיקה טבעית המבוססת על צמח המורינגה.